neděle 11. března 2018

Miminko, píši ti...

Říká se, že těhotenství je nejkrásnější období ženy. Co si budeme povídat... Bolí vás celý člověk, čůrat chodíte třicetkrát za den a v noci ještě častěji, nezavážete si boty a ani si neporadíte sama s žiletkou v určitých oblastech. Ale když držíte váš vymodlený uzlíček v náručí, na to špatné zapomínáte a vzpomíná se jen na to krásné. V mysli se vám přehrávají dojemné okamžiky jako zjištění těhotenství, první kopance, rozmazlování od manžela a s úsměvem na rtech nostalgicky svíráte fotku vašeho pupíku. Na první narozeniny se slzami v očích lovíte v paměti střípky z těhotenství a vyprávíte děťátku úryvky vašich hormony omámených pocitů. A další narozeniny zas a i ty příští a přespříští... A věřte, že i v dospělosti někdy vaše miminko (vždycky to budou naše miminka! :) ) neodolá a rádo uslyší pohádku Jaké to bylo, když bylo v bříšku. Jenže člověk tak snadno zapomíná...



Proto si pořiďte pěkný deníček, do kterého můžete lepit fotky či obrázky z ultrazvuku a přehledně si zapisovat myšlenky a důležité okamžiky vašeho požehnaného stavu. Pokud ještě nemáte vybráno, ráda bych vám představila a doporučila netypický těhotenský diář The holy bible of your baby, který vznikl ve spolupráci holek z momenteeczech s instagramerkou Míšou Jonášovou. Čím je tak netypický? Nebude vám sloužit pouze jako deníček, ale také jako průvodce těhotenstvím a prvních dnů s miminkem.



Diář tvoří několik přehledně uspořádaných částí, které oddělují barevné záložky.
První třetina je rozdělena na tři období těhotenství - trimestry. Před každým trimestrem máte krátké informační okénko, následuje nedatovaný diář, za kterým se nachází dvojstrana pro záznamy a fotky z ultrazvuku, fotky těhotenského bříška a kolonky pro zapsání pocitů maminky i tatínka, poslední strana je ponechána důležitým momentům.
 


Další úsek ,,bible" je věnována růstu miminka a samozřejmě i vašeho. :-) Můžete si přehledně zapisovat míry částí těla, vlepovat fotky či si vést graf vaší váhy. Následuje obsáhlá kapitola ohledně stravování v těhotenství, kde naleznete i potraviny, kterých byste se měla po dobu jiného stavu vyvarovat, tipy na jídelníček podle Míši a nechybí ani dostatek prostoru pro zaznamenání toho, co jíte.
 


Celá jedna záložka pojednává o výbavě pro miminko a balení tašky do porodnice. Součástí jsou nejen rady, co skutečně budete potřebovat, ale také slevové kupony do různých obchodů pro děti. Můžete si vést seznam pořízené výbavičky včetně cen, díky tomu zjistíte, co vám ještě chybí nachystat. Stejně přehledný list máte i pro balení tašky do porodnice, jak pro vás, tak pro dítě.



Závěr diáře se zabývá samotným porodem a bezprostřední chvílí po něm. Najdete tu návod k sestavení porodního plánu, informace o kojení včetně Míši osobní zkušenosti s laktační krizí, místo pro důležitá telefonní čísla a dvojlist ohledně pojmenování vašeho potomka. V této kapitole se dočtete informace o vyšetřeních po porodu, výběru pediatra či často skloňovaném očkování.
Na konci diáře je prostor pro poznámky, kde můžete psát vaše pocity či dopisy miminku. Poznámkové listy lze zakoupit i náhradní na stránkách momenteeczech.



Co na diáři oceňuji nejvíce?

+ krásné designové zpracování
+ rady, tipy a osobní zkušenosti
+ místo pro fotky
+ ,,zastamdací" systém, kdy můžete v diáři nechat jen ty stránky, které vás skutečně zajímají



Diář můžete vidět ve videu zde.

A co vy, maminky, zapisovaly jste poctivě vašemu miminku všechny důležité okamžiky období, kdy vám v těle bušila dvě srdíčka? :)

středa 7. března 2018

Veganský sachrův dort

Holky, já byla fakt hloupá! Několik let jsem si říkala, že bych mohla své vegetariánství přiblížit k veganství, ale jako milovník pečení jsem se toho hrozně bála. Jak náhradním mléko, vejce a máslo!? To přece ani nejde...a ono jo! :)


Sachrův dort patří u nás k jednomu z nejoblíbenějších, peču ho dle stejného receptu už někde od 10let, i když já mu na chuť přišla až za poslední dobu. Holt nejsem čokoládová. :) Tak jsem si jen klasický recept přizpůsobila k obrazu svému, aby byl veganský.

Na veganskou verzi budeme potřebovat:

1    hrnek hladké mouky
1/2 hrnku cukru
4     bal      čokoládového pudinku
1                 pdp
2     lžíce    solamylu
2     lžíce    vody
180 ml       kokosového mléka
60   ml       mandlového mléka
1/2  hrnku oleje

Smícháme sypké ingredience, přidáme mléka, olej, vodu a důkladně promícháme. V tomto receptu nám pudink a solamyl s vodou perfektně nahradí vejce. Pečeme v předehřáté troubě na 160° přibližně půl hodiny.

Po vychladnutí dort podélně rozkrojíme a promažeme malinovou marmeládou.

V hrnku na plotně rozehřejeme 2 lžíce kokosového oleje, přidáme 10 lžic cukru, 6 lžic horké vody, 2 lžíce kakaa a důkladně zamícháme. Polevu nalejeme na dort a necháme ztuhnout.

K dortu můžeme podávat šlehačku z kokosového mléka. Nejlépe poslouží kokosové mléko v plechovce Albert vychlazené 24hod v lednici či necelou hodinu v mrazáku. Tím se oddělí tekutá složka, kterou slijeme. Zbytek vyšleháme a dochutíme podle sebe.

Vegan vs nevegan

Absolutně by člověk nepoznal rozdíl, oba jsou chuťově výborné. Veganský mi připadá více vláčný a nadýchaný, ale je méně tmavý, což bude i tím, že v něm je navíc mouka a mléko. Klasická verze je méně drobivá, ale rozdíl je nepatrný.

Dobrou chuť! :)

úterý 6. března 2018

Obyčejně neobyčejný perník s vůní kokosu (vegan)

Rozkaz zněl jasně:,,Maminko, upeč perník! Tobi pomůže." A tak jsme se dali do našeho prvního perníku bez vajec a s rostlinným mlékem.

Perník je asi nejjednodušší věc, kterou můžete upéct. Pekla jsem ho sama už někde od šesti let. Ale po zveřejnění fotky v instastories mi byla zahlcena schránka s prosbou o recept. Tak tady je!



Obyčejně neobyčejný perník s vůní kokosu

Na veganský perník budeme potřebovat:

1    hrnek hladké mouky
1    hrnek polohrubé mouky
3/4 hrnku cukru
1    hrnek kokosového mléka
3/4 hrnku oleje
1              pdp
2-3 lžíce  kakaa
                javorový sirup
+
                skořice, kokos
           
Smícháme všechny sypké ingredience, přilijeme kokosové mléko, olej a pár kapek javorového sirupu. Důkladně zamícháme a vlijeme do kokosovým olejem vymazané a moukou vysypané formy. Perník můžeme zlehka poprášit skořicí nebo kokosem.


Perník mě neskutečně překvapil svoji nadýchaností, lehkostí a božskou kokosovou vůní. Musím říci, že mi chutná daleko víc než jeho klasická verze. Uděluji deset hvězdiček z deseti! :)


Na jaký dezert byste uvítali veganský recept příště? :)

          

neděle 4. března 2018

Příkrmy BabyBio + velká soutěž

Co si budeme povídat, maminky, v téma zavedení příkrmů máme mnoho otázek. Již pár týdnů po porodu řešíme, kdy s příkrmy začít, čím začít, v jakou denní hodinu a mnoho dalších otazníků. Tak se na to pojďme podívat společně.



Vzhledem k tomu, že Tobísek byl plně kojený, první příkrm jsme odsouvali co nejdéle to šlo - kojení je přece jen jednodušší. :-) Obecně se u plně kojených dětí začíná s příkrmy po ukončeném šestém měsíci, u dětí nekojených od ukončeného 4. měsíce. Kolem ukončeného 5. měsíce Tobi čím dál více jevil zájem o naše jídlo, což byl pro mě signál, že je zralý na ochutnání první lžičky. A tak jsme o 14 dní později začali.

S tímto rozhodnutím většinou přichází další otázka. Vařit příkrmy nebo je kupovat? V odpovědi se ani názory odborníků neshodují. Část se přiklání ke kupovaným produktům, jiní uznávají pouze domácí stravu. Nebudu se přít, domácí strava je samozřejmě nejlepší - víte, co do příkrmů dáte a pokud máte možnost ovoce a zeleniny z vlastní zahrádky, tak tím spíš. Proč tedy volit kupované? Obzvlášť v zimních měsících není zelenina na pultech obchodů nikterak lákavá, proto je vhodnějším řešením sáhnout po skleničce, ve které zelenina prošla přísnou kontrolou.

A čím tedy začít? Když se řekne první příkrm, řadě lidí se vybaví mrkev. Ano, skutečně velká část maminek podává svým drobečkům jako první lžičku tuto oranžovou pochoutku. V dnešní době se ale názory mění a mrkev bývá nahrazena vhodnější dýní, případně cuketou. Proč? Důvodů je víc. Mrkev je pro začátek příliš sladká, děti by mohly následně jinou zeleninu odmítat. (Ze stejného důvodu se začíná se zeleninovými příkrmy nikoli s ovocnými.) Navíc mrkev ucpává, a tak by mohla způsobit vašemu miminku nehezké bolení bříška. My jsme pro první ochutnání zvolili dýni. Babička mě slušně zásobovala domácími, tak jsem rovnou zaplnila mrazák. :-) Parádní vychytávkou je nadělat příkrmy do tvořítek na led, následně zmrzlé vyklopit do sáčku, který opatříte štítkem s datem výroby. Dýně měla úspěch, následně i další druhy zeleniny.

Jelikož jsme s příkrmy začali na podzim, brzy jsem narazila, kde brát dál pěknou zeleninu!? Navíc například u špenátu se doporučuje pouze kupovat skleničky kvůli velkému množství dusitanů. Začala jsem proto hledat značku, které budu důvěřovat.

Netrvalo dlouho a brzy jsem objevila značku BabyBio, do jejichž výrobků jsem se zamilovali s Tobínkem oba. Největší nabídku jejich produktů jsem objevila na feedo, kde nakupuji velice ráda nejen kvůli přehlednému webu, ale i pro rychlost dodání.



Ráda bych vám nyní představila oblíbené výrobky a nakonec si o jeden větší balíček produktů i zasoutěžíme! :)

Jako první volím Tobiho nejmilejší produkt, tedy mléko, které můžete zakoupit kravské či kozí a samozřejmě ve třech variantách podle věku. Tobimu okamžitě zachutnalo a ještě teď, téměř ve třech letech, si ho každý den vyžádá. Mléko BabyBio si mě získalo především svým bio složením a jako jedno z mála na trhu je bez palmového oleje. Pokračovací mléko seženete i již připravené k podání, buď po jedné dávce (250ml) či v litrové lahvi, což je perfektní volba na cesty. Tuto alternativu ukazuji například ve videu zde či zde.

Značka BabyBio nabízí také nepřeberné množství zeleninových, ovocných či masozeleninových příkrmů. Velice se mi líbí možnost vybrat si formu balení od sáčků, přes plastové kalíšky či talířky až po skleničky. Řadu pochoutek zakoupíte i v kapsičkách, oblíbeném cestovním balení dětí i maminek.


Nyní se společně podíváme na vybrané zeleninové příkrmy.


Od ukončeného 4. měsíce zde pro vás do soutěže mám Příkrm brambory s fazolkami (2x130g).



Složení: brambory 42%, fazolky 29%, voda z vaření, bez přidané soli a zahušťovadel, bez lepku a mléka.

Výrobek je stejně jako mléko z ekologického zemědělství. Vzhledem k tomu, že Tobi miloval zelené fazolky, tak tyto skleničky u nás měly ohromný úspěch. Proto jsem vám i tento příkrm vybrala do soutěže.


Od ukončeného 6. měsíce mám pro vás dva produkty v parádním cestovním balení.

Kapsička - Večerní pyré sladká zelenina rajčata proso (120g)


Složení: zelenina 68% (sladká kukuřice 18%, tomatové pyré 16%,brambory 14%, sladké brambory 13%, cibule), voda z vaření, prosná mouka 2%, česnek, bez přidané soli, bez lepku, bez mléka, bez zahušťovadel.

BabyBio byla první značka, u které jsem objevila obědové příkrmy ve formě kapsiček. Myslím, že je to perfektní varianta na delší cesty, ať už letadlem či autem. U nás ovšem nikdy tyto kapsičky nesklízely velký úspěch, jelikož Tobi očekával chuť ovoce a vylezl méně oblíbený oběd. :)

Hrášková polévka s cuketou (190g)


Složení: zelenina 48% (španělský hrášek 12%, provensálská cuketa 10%, francouzský pastinák 8%, francouzské fazolky, francouzské brambory 6%, španělská cibulka), voda z vaření, rýže 5%, francouzská petržel, bez přidané soli, bez lepku a mléka.

Příkrmy můžete zakoupit i ve skladných pytlíčcích, které lehce sbalíte do kufru. Toto večerní menu díky cuketě, pastináku a fazolkám u nás bylo velice oblíbené a doufám, že bude chutnat i u vás.


Součástí výhry budou také následující dva produkty vhodné od ukončeného 8. měsíce:

Večerní menu Ratatouille po provensálsku s rýží (190g)


Složení: zelenina 72% (francouzská mrkev, pyré z italských rajčat 15%, francouzské brambory 10%, francouzská cuketa 9%, španělská cibule 8%, španělská paprika 7%, francouzský lilek 4%), voda z vaření, italská rýže 6%, španělský extra panenský olivový olej, francouzská bazalka, španělský česnek, francouzský tymián, bez přidané soli, bez lepku a mléka.

Kdo mě sledujete delší dobu, víte, že náš Tobi je velký nejedlík. Na dovolené na Rhodosu nám vůbec nechtěl jíst obědy, jediné, co vzal na milost, bylo právě toto večerní menu.

Večerní menu Sladké brambory s letní zeleninou (2x200g)


Složení: zelenina 84,5% (španělské sladké brambory 38%, francouzská mrkev 25%, španělská paprika 9%, španělská cibule, francouzské tomatové pyré 5%), voda z vaření, rýže 2%, řepkový a slunečnicový olej, francouzská petržel, bez zahušťovadel a přidané soli, bez lepku a mléka.

Když rozděláte skleničku dětského příkrmu, občas se stává, že nevypadá ani nevoní vábně. U této značky to bývá opravdu výjimkou. Přiznávám, že na ovocné skleničky a pomerančové sušenky Tobimu tajně chodím i já. :) I zeleninové menu Sladké brambory s letní zeleninou mě příjemně překvapilo svojí chutí, ne tak Tobiho, který bramborový vůbec není. Miluje rýži, bulgur, sem tam vezme na milost těstoviny či kuskus, ale brambory jíst nebude na žádný způsob. :)


Mezi produkty naleznete i menu, které je vhodné až od ukončeného 15. měsíce. Tyto příkrmy již nejsou zcela mixované a jsou skutečně velice chutné jako například:

Večerní menu lilek na způsob Parmigiana s makarony (260g)


Složení: zelenina 77% (provensálský lilek 20%, italské tomatové pyré 17%, francouzská mrkev 16%, brambory 10%, španělská paprika 8%, španělská cibule), voda z vaření, makarony 5% (krupice z tvrdé pšenice, vaječný bílek), italský parmazán 3,5%, extra panenský olivový olej, španělský česnek, oregano. Obsahuje lepek, mléko a vejce.

Opět jedno menu, které doporučuje 9 z 10 Tobíků. :))


Další produkty, které BabyBio nabízí, jsou kaše. U kaší sypaných je na výběr ze tří příchutí. Případně lze zakoupit kapsičky, které obsahují kakaový či vanilkový krém.


Do soutěže mi feedo pro vás věnovalo balení 4 kapsiček, které jsou vhodné od ukončeného 8.měsíce.

Pyré krém krupice kakao (4x85g)


Složení: plnotučné rekonstituované mléko v prášku 89%, cukr, krupice z tvrdé pšenice 3%, maniokový škrob, odtučněné kakao 1%. Obsahuje mléko a lepek.

Jelikož BabyBio kaše u nás dříve měly velký úspěch, koupila jsem s sebou na dovolenou také kapsičky tohoto krému. Bohužel u Tobiho vůbec neprošly, nechutnaly mu, což mě vzhledem ke sladké chuti překvapilo.


Velmi oblíbené jsou u nás ovocné příkrmy, ať již ve skleničkách, kapsičkách či kalíšcích. Na některé z nich se opět může těšit výherce. :)

Ráda bych vám také ukázala Tobiho nejoblíbenější ovocné produkty, které jsou vhodné od ukončeného 6. měsíce.

Ovocný příkrm jablko broskev meruňka a sušenka (2x120g)


Složení: francouzská jablka 53%, francouzské broskve 32%, francouzské meruňky 10%, sušenka 5% (mouka (pšeničná, rýžová, špaldová), třtinový cukr, máslo, odstředěné mléko v prášku, prášek do pečiva, přírodní vanilkové aroma), antioxidant: kyselina askorbová, bez přidaného cukru. Obsahuje lepek a mléko.

Co k tomu říct...ovoce a sušenky, to musí milovat každé dítě.


Tobi má poměrně velkou spotřebu kapsiček, obzvlášť pokud jsme někde na cestách. A u těchto vím, že dávám dítěti skutečné ovoce. Výborné složení kapsiček, bez cukru, jedny z našich nejmilejších.

Pyré jablko jahoda vanilka (4x90g)


Složení: jablka 79,9%, jahody 20%, vanilka 0,1%, bez přidaného cukru, bez lepku a mléka.


Pyré jablko meruňka banán (4x90g)


Složení: jablka 55%, meruňka 23%, banán 22%, antioxidant: kyselina askorbová, bez přidaného cukru, bez lepku a mléka.


Pyré jablko sladké brambory (90g)


Složení: jablka 65%, sladké brambory 34,6%, citrónový koncentrát, bez přidaného cukru, bez lepku a mléka, bez zahušťovadel.


Chcete znát můj nejmilejší produkt? Pomerančové piškoty! Ty jsou prostě dokonalé. Vhodné jsou od 8.měsíce.

Sušenky s příchutí sladkého pomeranče (120g)


Složení: pšeničná mouka 30%, třtinový cukr, obilný škrob, vejce 19,8%, řepkový olej, esenciální olej ze sladkého pomeranče 0,05%, prášek do pečiva, tiamin (vitamín B1), obsahuje lepek, může obsahovat stopy sóji, sezamu, mléka a ořechů.



O velkou část produktů si nyní můžeme společně zasoutěžit! :)

Pravidla soutěže:

1) Odebírej můj blog.
2) Do komentáře napiš, v kolika měsících jste začali u dítěte s prvním příkrmem (případně, kdy to máte v plánu) a uveď název a cenu produktu, který vás v článku nejvíce zaujal. Ceny naleznete na stránkách feedo.cz.
3) Nezapomeňte připsat váš e-mail, na který vás mohu kontaktovat v případě výhry. :)

Ukončení soutěže proběhne v sobotu 24.3., vyhlášení vítěze v neděli 25.3.

Moc se těším na vaše zapojení. :)



pátek 2. března 2018

Veganský čokoládový dort

I pro mě, dlouholetého vegetariána, bylo veganské pečení velká výzva, tím spíš upečení veganského dortu. Fajn, nahradit mléko a vejce už umíme z předešlého receptu, ale co ten zbytek?
Po dlouhém pátrání jsem objevila veganskou šlehačku a recept na raw čokoládu, s tím už něco uplácat dovedu. :)
Ale chyba! Šlehačka i po 45minutách šlehání zůstala v kapalném stavu (takže skončí v zítřejším obědě :) ). A raw čokoláda? Věřím, že by mohla být výtečná, vážně, ale ne ta moje. Použila jsem na ni avokádo, banán, kakao a javorový sirup. Bohužel avokádo bylo úplně nezralé, tak i čokoláda nepoživatelná. Budu zkoušet dál! :)
Korpus jsem si vymyslela sama, tak to by bylo, abych nedokázala improvizovat i s krémem.



Na tento hokus pokus veganský dort budete potřebovat:

1    hrnek   hl.mouky
1    hrnek   pol.mouky
1                  pdp
3/4 hrnku  cukru
1                  vanilkový cukr
3    lžíce      kakaa
                    sůl
1    hrnek   mandlového mléka
1    lžíce      octa
2    lžíce      kokosového oleje
1/2 hrnku   slunečnicového oleje

V míse smícháme sypké ingredience, přilijeme mléko, kokosový a slunečnicový olej a důkladně zamícháme. Na závěr přidáme lžíci octa. Promíchané těsto vlijeme do vymazané či papírem vyložené formy. Pečeme na 160° zhruba 40min.

Korpus necháme vychladnout, je skutečně krásně nadýchaný a vláčný.  Překrojíme ho podélně a promažeme domácí jahodovou marmeládou.

 A teď přichází ta ,,Babicova" část... Když nemáme šlehačku, dejte tam čokoládu a když je čokoláda hnusná, tak tam dáme veganský vanilkový dezert od Alpro. Vzhledem k tomu, že je Tobi nemocný, tak jsem byla odkázána na domácí zásoby a nic by nestačilo na veganský krém.
Vršek dortu tedy pokryjeme jedním kelímkem alpro dezertu, ozdobíme jahodami a lehce pokapeme javorovým sirupem.
A pokud nemáte ani Alpro dezert, nezoufejte. Pomažte jahodovou marmeládou i vršek dortu a posypte například kokosem či ořechy.

A bacha, je to fakt neskutečně dobrý! :)