pondělí 26. února 2018

Veganská bezlepková bábovka

Také vám pečení bez vajec a mléka připadá tak trochu sci-fi? Vzhledem k mým choutkám, které mě táhnou k veganství, jsem se rozhodla pokořit tuto výzvu. A víte co? Nedopadlo to vůbec špatně!

Dalším cílem je upečení veganského dortu, držte mi palce!

Veganská bábovka



Na bábovku budeme potřebovat:

1,5 hrnku bezlepkové samokypřící mouky (nebo polohrubé mouky)
3/4 hrnku cukru
1    hrnek mandlového mléka
1/4 hrnku kokosového oleje
1    banán
(1   PDP)
      sůl    
      mandle


Mouku s cukrem a špetkou soli smícháme v míse. V případě, že použijeme bezlepkovou samokypřící mouku, stačí přidat pouze 1-2 lžičky pdp, při použití polohrubé mouky použijeme celý. Přilijeme hrnek mandlového mléka a 1/4 hrnku kokosového oleje. Rozmačkaný banán, který nám zastane roli vejce, přidáme k těstu. Já přidala ještě hrst namletých mandlí, ale můžete použít i jiné ořechy, kakao, strouhanou veganskou čokoládu,... Fantazii se meze nekladou. :)

Formu vymažeme kokosovým olejem a vysypeme moukou. Pečeme na 160° cca 30-40min.




čtvrtek 22. února 2018

Téměř veganský koláč s vůní skořice a mandlí

Kdo mě sledujete delší dobu, ví, že jsem již téměř 12 let vegetariánem. Jakmile s tím začnete, brzy zjistíte, že nejde pouze o způsob stravování, ale o životní styl. Ke zvířatům přistupujete s láskou a respektem a celkově si velmi vážíte živočišných produktů. Já nepiji ani mléko, nejím jogurty, pouze cca 2-3x týdně mám něco se sýrem (salát, toust). Abych se přiznala, k veganství mi ubíhají myšlenky čím dál tím víc.

Dnes jsem vyzkoušela dvoje pečící poprvé - použití mrkve a nahrazení kravského mléka rostlinným. Jedinou neveganskou složkou receptu zůstala vajíčka, která jsou ovšem od šťastných slepiček od mojí babičky. :-)



Na tento Téměř veganský koláč budeme potřebovat:

2     hrnky pol.mouky
3/4  hrnku cukru
1     PDP
1     lžička skořice

1/2  hrnku oleje
1/2  hrnku mandlového mléka (použila jsem od Alpro)

1/2  menší cukety
1     mrkev
2     vajíčka od šťastných slepiček
     

Sypké suroviny smícháme v míse, přilijeme olej a mandlové mléko, přidáme dvě vajíčka. Cuketu nastrouháme na hrubém struhadle a mrkev na jemném. Promícháme a vylijeme do vysypané formy na koláč. Můžeme posypat cukrem se skořicí, což vytvoří na koláči výbornou krustu.

Pečeme na 165° zhruba půl hodiny.



neděle 18. února 2018

Naše nezbytnosti pro miminko

Se zjištěním těhotenství začíná mimo jiné i kolotoč nákupů a příprav věcí pro miminko. Pokud očekáváte prvního potomka, je tento kolotoč o to zběsilejší. Rozhodnout se, co je skutečně potřebné a co je pouze ,,tahač peněz", je občas náročné. V obchodech praskají regály ve švech pod tíhou všech monitorů dechu, odsávaček mléka, možných i nemožných tvarů lahviček, dudlíků a kousátek. Z časopisů o mateřství na nás vykukují perfektně ,,vystajlované" maminky i miminka s nejmodernějšími přístroji a hračkami.

Ale co tedy skutečně budeme potřebovat? Samozřejmě má každá maminka hranici toho, co je pro dítě nutné a potřebné, někde jinde. Ať už z hlediska financí či oblíbenosti trendů. Já bych vám ráda představila našich top 10 produktů, které se mi osvědčily a nachystám si je i u následujícího zběsilého mateřského hnízdění. :) 



1. Celorozepínací body a polodupačky

Možná se to úplně nezdá, ale miminka jsou malá, opravdu malá. A ačkoli se říká, že děti jsou gumové, při první oblékání vašeho miminka vás přepadne obří strach, že tomu nebožátku zlomíte všechny končetiny. Řešením jsou celorozepínací body a čím dál více oblíbené polodupačky namísto těch klasických. Na body jednoduše miminko položíte a nemusíte nic přetahovat přes hlavičku (proboha, je tak velká, vážně jsem ji před pár okamžiky ze sebe vytlačila!?). U polodupaček zase nemusíte řešit ponožky. 

Zakoupíte například v Lindex či HM. 

 


2. Overaly

V prvních měsících Tobiho se mi neskutečně osvědčily overaly, ať už plyšové, teplákové nebo ty obyčejné na spaní. Nejlepší jsou na oboustranný zip či s rozepínáním mezi nožičkami. Nakupovali jsme je především v Lindex a HM. Pro chladnější měsíce do fusaku jsme Tobimu oblékali body s dlouhým rukávem, polodupačky, slabý svetřík a plyšový overal. 

 


3. Šumivý medvídek MyHummy

Tobínek není zrovna spavé dítě, o tom jsem již hovořila v několika mých videích. Ve spánku nám (ano, nám všem! :) ) neskutečně pomohl šumivý medvídek MyHummy, o kterém hovořím i zde na youtube. 



4. Suavinex dudlíky, Avent lahev

Ačkoli byl Tobi poměrně dlouhou dobu kojený, miloval dudlíky a sem tam přijal i lahev. Na dudlíky byl vybíravý a v prvním roce nevzal do pusy jiné než Suavinex s klasickou ,,kulatou" savičkou. Lahev se nám nejvíce osvědčila od Avent, která je speciálně uzpůsobena pro kombinaci kojení a podávání mléka z lahve. 



5. Fusak Elodie Details

Dlouhou dobu jsem hledala na zimní měsíce fusak, který bude nejen dostatečně hřejivý, ale také co největší, abychom ho využili ještě ve sportovní verzi kočárku. Po dlouhých úvahách jsme vybrali stylovku od Elodie Details, který vás možná překvapí počáteční cenou, ale brzy zjistíte, že nic lepšího jste pro vaše dítě nemohli vybrat. Zalézt do něj totiž budete chtít i vy sama! :) 




6. Houpací lehátko a hrací deka

Zná to každá máma, občas je potřeba mít chviličku pro sebe. Ať už na dojedení snídáno-obědu-večeře, na vytření podlahy nebo jen na běžné odskočení na wc. Pro tyto chviličky jsem nejvíce ocenila houpací lehátko a hrací deku s hrazdičkou. Léhátko mělo funkci houpání jako v náručí u maminku a zvuk tlukotu srdce, díky tomu šlo občas i naše nedoložitelné miminko na chviličku položit bez toho, aby se probudil.




7. Šátek. nosítko

A je to tady, přiznáme se! Máme neskutečně kontaktní miminko...kecám, neskutečně kontaktní jsem já, matka. :) S Tobim jsme se zamilovali do šátku. Vyzkoušeli jsme jich několik a ještě teď ve 2,5 letech se Tobi rád nese v nosítku na zádech. Šátek mě zachránil doslova před zblázněním. :) 



8. Pleny, osušky a mušelínové dečky

Pokud očekáváte miminko, ozbrojte se nekončící zásobou látkových plen. Stačí bílé úplně obyčejné, třeba ještě vaše maminka vyhrabe nějaké po vás. Pokud jich chcete mít pár hezkých pod hlavičku do kočárku, k lékaři či na přikrytí miminka v letním parnu, doporučuji mušelínové dečky od Elodie Details, hezčí materiál jsem ještě v rukou nedržela. Na osušení děťátka jsme si zamilovali velké tetra osušky, které ukazuji například ve večerní rutině

9. Rybilka, sudocream


V dnešní době je trh přesycen všemožnými mastičkami, krémy, olejíčky na miminko. Ale je zbytečné vše kupovat. Miminko stačí mýt pouze vodou a mazat krémem také není potřeba každý den. Na zadeček se nám nejvíce osvědčila Rybilka a každou kožní potíž jsme zvládli vyřešit sudocreamem. 

10. Hračka 

Jedna hračka svítí, druhá houká, třetí dělá obojí. A také jsou všechny neskutečně drahé. Jenže dle reklamy je vaše miminko prostě bude potřebovat. Je to pravda? U nás frčelo nejvíc klasické ,,hrkátko" ještě po mně, případně špendlík za 50Kč z drogerie. Výborné jsou také barevné hračky od značky Lamaze, které snadno přiděláte na boudu kočárku či na postýlku.


A co se nejvíce osvědčilo u vás? 



Happy valentine´s day

Ať už valentýn slavíte nebo ne, jedno musíme tomuto svátku nechat. Perfektní den pro to být bláznivý nejen ve vyznání lásky, ale také v kuchyni. Připravte pro svého manžela či pro své děti třeba tento kýčovitý dort či plněné jahodové cup cakes. Proč taky ne?



Valentýnský dort

Na růžový zamilovaný dort budeme potřebovat:

půl kostky másla
4 vrchovatých lžic cukru
vanilkový cukr
2 vejce
hrnek hladké mouky
prášek do pečiva
špetka soli
120 ml podmáslí
gelové barvivo

1/2 bal Philadelphia
1 bal mascarpone
1 šlehačka
cukr dle chuti

Máslo ušleháme s cukrem, poté přidáme vejce a opět důkladně vyšleháme. Postupně přidáváme mouku smíchanou s pdp a špetku soli. Nakonec přilíváme podmáslí. Do hotového těsta vmícháme gelové barvivo. Těsto vlijeme do vymazané a vysypané formy a vložíme do předehřáté trouby na 170°. Pečeme zhruba 20 minut. 

Vyšleháme sýr Philadelphia, do kterého opatrně přidáme mascarpone a následně cukr. Směs smícháme s vyšlehanou šlehačkou. Krémem pokryjeme celý dort a ozdobíme dle fantazie. 


Jahodové cup cakes se šlehačkou

8 vrchovatých lžic cukru
115g másla
3 vejce
1,5 lžičky PDP
120 ml mléka
pár kapek vanilkového extraktu
1,5 hrnku polohrubé mouky

jahodová marmeláda

šlehačka

Vyšleháme máslo s cukrem dokud nezesvětlá a neznásobí svůj objem. Zašleháme vejce, polovinu mouky s PDP. Přidáme mléko, vanilkový extrakt a po krátkém zamíchání přidáme druhou polovinu mouky. Vymícháme hladké těsto, které nalijeme do silikonových formiček na cup cakes. Naplníme necelou polovinu formičky, přidáme půl lžičku jahodové marmelády a přelijeme opět těstem. Formičky by ve výsledku měly být naplněny do dvou třetin. Pečeme zhruba 25 minut, minimálně 20 minut neotevírat troubu. 

Vychladlé dortíky ozdobíme šlehačkou a čerstvou jahodou. 






TO NEJ za rok 2017

Také sem tam naleznete nějaký produkt, který si zamilujete natolik, že tušíte, že jste si ho nekoupili naposledy? Já vás s mými ,,to nej" seznamovala v loňském roce pravidelně každý měsíc na mém yt kanále. A v dnešním článku jsem se rozhodla, podělit se s vámi o mé nejmilejší produkty za celý rok 2017.



Kdo mě sledujete již delší dobu, jistě ví, že jsem vegetarián. Vegetariánství není pouze způsob stravy, ale životní styl. Ráda tedy hledám produkty, které jsou přírodní a netestované na zvířatech. Cruelty free je značka Catrice, kterou můžete zakoupit nejen na internetu, ale také například v drogerii Teta či DM.

Od této značky jsem si oblíbila tužku na obočí, kterou jsem si opakovaně zakoupila. Dobře se s ní pracuje, je hezky pigmentovaná a na konci má šikovný kartáček, bohužel balení nevydrží dlouho. Hledala jsem produkt, který nebudu muset kupovat tak často a objevila paletku stínů na obočí. Ta u mě zvítězila na plné čáře. Nejen svým skladným balením, které Tobi trochu poupravil, ale také pěkným uspořádáním stínů. Na paletce naleznete dva hnědé odstíny, světlý stín a rozjasňovač pod obočí. Díky tomu je paletka vhodná nejen na úpravu obočí, ale také jako oční stín. A tyhle ,,dva v jednom" produkty mě prostě baví!

 

Zůstaneme ještě chvíli u značky Catrice. Ráda bych zmínila skvělý make-up, který jste mohli vidět už u mnoha českých youtuberek. I já jsem si ho na jejich radu běžela koupit. Jelikož nepoužívám make-up příliš často, chtěla jsem nějaký lehký, přirozený se středním krytím. Veškeré moje požadavky byly splněny. Velké plus vidím i v praktickém kapátku, kterým snadno make-up nanesete. Já si ho míchám s denním krémem pro ještě přirozenější efekt. Prostě hodně muziky za málo peněz. :) Stejné heslo lze použít i pro podkladovou bázi. Vyzkoušela jsem i rozjasňující (růžovou), ale ta ani zdaleka není tak skvělá jako tato.



Jedním z mých top produktů je duo bronzer a rozjasňovač od značky Bourjois. I tato značka prohlašuje, že je netestována na zvířatech, bohužel nikde v oficiálních spisech to není zakotveno. Obzvlášť pro letní měsíce je tento konturovací produkt dokonalým pomocníkem.



Kdybych si pro nalíčení musela vybrat pouze dva produkty, byl by to právě výše zmíněný bronzer a řasenka. Jelikož jsem blondýnka, oči zvýraznit prostě potřebuji. Řasenek jsem vyzkoušela celou řadu od úplně levných až po ty dražší a nejraději se vracím k těm od značky Bourjois. Jejich produkty získaly jisté místo v mé kosmetické taštičce pro svoji dlouhodobou výdrž, skvělé balení i perfektní pigmentaci. Úžasné jsou nejen jejich všude vychvalované tvářenky, ale také řasenky, make-upy a CC krémy či linka na oči ve fixu. Ta je vážně skvělá a výstavní linky s ní vykouzlí i úplný začátečník.

 


U dekorativní kosmetiky nejsou důležité pouze samotné líčící produkty, ale také náčiní, s kterými jej nanášíte. Oblíbila jsem si kosmetické štětce od značky ebelin, které seženete v DM drogerii.


Ruku v ruce s dekorativní kosmetikou jde také kosmetika pečující. Co si budeme povídat - pro bezchybné líčení je potřeba především pěkná pleť. V průběhu roku jsem vám ukazovala nejeden fajn produkt, ale stále se vracím k těmto třem. Čistící gel a micelární voda od Garnier a hydratační krém Mixa.


Zamilovala jsem se do hebké a voňavé pokožky, kterou mi během chvíle vykouzlí tělový peeling Naturalis a tělové mléko značky Pomellato.



Poznávacím znamením každé mámy je drdol. Souhlasíte? I já ho nosím doma nejraději, ale pokud vyrážím ven, zpravidla mě nepotkáte jinak než s rozpuštěným lehce zvlněnými vlasy. Pro jejich péči a úpravu jsem si oblíbila šampon od Tony and guy pro blond vlasy, lak na vlasy od značky Wella a dva produkty od značky Balea - tužící voda a ochranný sprej proti slunci jehož vůně je božská. Hřeben už nechci jiný než Tangle Teezer.



Neskutečně důležité v celkovém vzhledu jsou pro mě upravené nehty. Vzhledem k ekzému na rukou nemohu mít gelové nehty, proto jsem hledala nějaké dobré laky. Spokojená jsem s laky od essence, které za malý peníz nabízí krásné barvy, výdrž a snadné nanášení. Od této značky používám také podkladový a svrchní lak, které skvěle fungují i s laky Sally Hansen. 



Když už jsem nakousla můj problém s atopickým ekzémem, často se mě ptáte na vhodné produkty. Na toto téma chystám v brzké době samostatný článek, ale jedním z mých nejlepších pomocníků je obyčejná zinková mast a Bioderma Atoderm PP Baume. 


O první příčku Top vůně za uplynulý rok se u mě utkávají: Private klub od Karl Lagerfeld a má svatební vůně Aura by Swarovski, kterou mám již po čtvrté a stále mě neomrzela. 




A jaké byly vaše oblíbené produkty v roce 2017? 





Vyčistit zuby, pomodlit a DO POSTELE!

Co si budeme povídat, každá máma ví, že nejkrásnější je, přitulit se k voňavému miminku. Však zase tolik místa nezabere, že? Ani se nerozkoukáme a najednou spíme na pěti centimetrech, bez peřiny a s dětskou nohou zabořenou ve tváři. A někdy v této chvíli padá rozhodnutí, že už přece jen by chtělo dítě přesunout do vlastní postele.



Tobísek měl postýlku již od narození ve svém pokojíčku. Občas tam spinkal, občas ne. Znáte to. S manželem jsme usoudili, že k druhým narozeninám Tobimu pořídíme postel větší. A pro toto velké stěhování bylo velice důležité vybrat správnou matraci a dobré lůžkoviny. Jelikož celá rodina trpíme na ekzém, snažíme se volit vhodné materiály. Do Tobiho nové postýlky jsme vybrali matraci ve složení kokos - molitan - kokos, která se nám osvědčila již v dětské postýlce.



Nedávno jsme Tobimu pořídili větší peřinu a polštář. Jedná se o hypoalergický set ze stránek effiki.cz . Vybrali jsme variantu ve velikosti 95x135cm, pro střední velikost postele úplný ideál. Na první dotek mě deka překvapila svoji lehkostí a příjemným materiálem. Vzhledem k alergiím je pro mě velice důležitá jednoduchá možnost údržby. Speciální prošívání deky zachovává vzhled a schopnosti i po častém praní.







Na stránkách nabízí i krásné ložní povlečení a prostěradla právě pro střední velikost postýlek, která je stále brána za tak trochu atypickou.

My jsme si velice oblíbili povlečení od značky Elodie Details, které pořizujeme na outdoorbaby.cz. Povlečení je vhodné právě pro velikost peřiny 95x135, polštář 40x60 a je vyrobena z příjemné 100% perkálové bavlny.


Pokud právě bojujete s otázkou, kdy dítě přesunout do větší postele, ráda vás pozvu ke shlédnutí mého videa ZDE .

Hezké sny vám i vašemu miminku. :-)




úterý 13. února 2018

Rajská jako od babičky

Taky vám vždy nejvíce chutná od maminky a od babičky? Co si budeme povídat, ony vařit prostě umí. Moje životní ženy rozhodně. Jedna dělá nejlepší kyselo (mami, vím, že to čteš, zase uvař!), druhá umí výborné koblížky (už víme, kde se vzala má těhotenská kila) a ta třetí zase nejbáječnější rajskou na světě! A bramboračka od manželova babičky...mmm, ta také nemá široko daleko konkurenci.

Na instagramu mi přišla řada proseb o recept na zmíněnou dokonalou rajskou, tak tady je! :)

Rajská jako od babičky

(foto nemám, vždy se hned doslova sežere :) ) 

Osmahneme cibulku na másle, přidáme dva rajčatové protlaky (já dávám jeden velký bio protlak, dá se koupit např. v Tesco) a trocha kečupu, nejlépe domácího. Přidáme skořici, tymián, sůl a cukr podle chuti. A teď pozor, největší tajemství tkví v přidání perníku. Většinou rajskou vařím, když mám upečený domácí. Ale pokud nemáte či se vám zrovna nechce péct, použijte rumové perníčky. S nimi je rajská stejně nejlepší. :) Za občasného míchání necháme povařit. Tahle část je velmi důležitá a výrazně ovlivňuje chuť celé omáčky. Poté přidáme smetanu (ano, zrovna dietní tato omáčka není) a trochu mléka. Ještě chviličku povaříme a následně pečlivě rozmixujeme tyčovým mixerem.

Podáváme s domácím houskovým knedlíkem, s těstovinami či s brambory. Vážně!? S brambory!? Ano, proč ne, já to jako malá milovala. A babička poslušně dělala všechny tři přílohy, aby uspokojila mlsné jazýčky vybíravých vnoučat.



Snad moje děti a má vnoučata budou stejně zamilovaní do nějakého mého receptu jako já do receptů mé maminky a mých (tím myslím i manželových) babiček. :)


A jaký recept od babičky je váš oblíbený? 

Plněné žampiony s kozím sýrem

Houby s největší pravděpodobností spadají mezi potraviny, které buď milujete nebo nenávidíte. Nic mezi tím. I když... Můj manžel je výjimkou, která vždy potvrzuje pravidlo.

Když jsme spolu začali chodit, houby nenáviděl. Nepozřel je v bramboračce, nemohl je v žádném jídle vidět. Jediné, co snědl a dokonce to snědl s chutí, byly houbové řízky. Pár let na to jsme spolu začali bydlet a já jednoho večera uvařila žampionovou omáčku. Prostě jsem na ni měla neskutečnou chuť. Dala jsem si ohromnou práci s bezchybným rozmixováním omáčky, aby v ní nebyla ani stopa po ,,šeredných" houbách a myslela, jak to nepozná. Jen otevřel dveře naší maličké garsonky a konstatoval:,,No fuj, tys vařila houby?" Nějak mi ten můj trik neprošel. I tak si poslušně nandal porci do krabičky na druhý den do práce. Krabička se domů vrátila až o tři týdny zpět, prý na ní zapomněl. Pak přiznal, že tenkrát si zašel raději s kolegou na oběd, ale krabičku skutečně zapomněl. V lednici. I s omáčkou. Tři týdny. Tenkrát si s kolegy dělali takové fóry, že si navzájem snědli svačiny či obědy. Kolega mu tu omáčku sežral a ještě se přišel manželovi vysmát, že je ten den bez oběda. Tři týdny starou omáčku. Žampionovou. Myslím, že se po pár hodinách rozhodně smát přestal.

Každopádně uplynulo pár let a manžel si čas od času tuhle omáčku poručí. Prostě se ji naučil jíst a chutná mu.

Plněné žampiony s kozím sýrem sice nepozře, ale věřím, že to chce jen čas. :)

Žampiony dle tohoto receptu jsem připravovala manželova sestře a moc ji chutnaly, tak snad budou i vám.

A jak to máte s láskou k houbám vy?


Plněné žampiony s kozím sýrem



Na másle osmahneme cibulku, přidáme očištěné nohy žampionů, případně pórek či zelenou papriku. Osolíme, opepřeme a dochutíme dle chuti. Do pekáčku dáme máslo a vyskládáme očištěné žampionové hlavy. Dáme péct zhruba na 20 minut. Do hlav poté navrstvíme připravenou směs a dáme ještě chvíli zapéct. Nakonec na hlavy dáme strouhaný sýr, mozzarellu nebo v našem případě kozí sýr a již jen krátce zapečeme. 

Podáváme s bramborem, který jsme uvařili ve slupce, oloupali a následně chvíli orestovali na másle se solí a bylinkami. 

Na vrch můžeme posypat sekanou pažitkou. 

Dobrou chuť! 



čtvrtek 8. února 2018

Pistáciovo - jahodový dort

Chuť pistácií jsem si vždy spojovala se solí, a tak mě nikdy sladká jídla v kombinaci s nimi nelákala. Měl jste to někdo taky tak?
V létě mě kamarádka donutila ochutnat pistáciovou zmrzlinu (mou první v životě!) a musím říct, že lepší zmrzlinu jsem ještě nejedla. Rozhodla jsem se tedy tyto výtečné ořechy zakomponovat do dortu. A konečně se naskytla příležitost. Dort byl úžasný, lehký, dokonalý.
No, vyzkoušejte sami a uvidíte! :)

Pistáciovo - jahodový dort



Nejlépe den předem upečeme máslové sušenky. Můžeme samozřejmě použít i kupované, ale není to ono. 

Máslové sušenky (zhruba 200g) rozdrobíme a zakapeme rozpuštěným máslem (cca 100g). Směs pořádně promícháme a utlačíme do misky. Nejlepší je otevíratelná dortová dóza, ale já používám keramickou formu na koláče vyloženou pečícím papírem. Alespoň hodinu necháme korpus odpočinout v lednici. 

Rozšleháme jedno mascarpone, přidáme dvě lžíce smetany ke šlehání, půl kelímku zakysané smetany, moučkový cukr podle chuti a rozsekané pistácie. Směs navrstvíme na ztuhlý korpus. 

Čerstvé jahody nakrájíme na plátky a naklademe na dort. Poslední vrstvou dortu je čerstvě ušlehaná šlehačka s cukrem.

Ozdobíme jahodami a nasekanými pistáciemi. 


čtvrtek 1. února 2018

Smetanové rizoto

Rizoto dělám na spousty způsobů neustále, protože Tobi rizota miluje. Naopak manžel je moc rád nemá, ale pokud udělám smetanové, tak neodolá ani on. :)

Smetanové rizoto

Osmahneme cibulku na másle a přidáme zeleninu (v tomto případě mrkev, listový špenát a pažitka) a nakrájené žampiony. Dochutíme solí, pepřem a kmínem. Rýži uvaříme a následně smícháme se směsí. Poté zalijeme smetanou a krátce povaříme. 

Na talíři posypeme parmazánem (případně STAROU goudou). 




Tempeh se zeleninovou směsí a bulgurem

Další ze série rychlých receptů. Jednou jsem na instagramu Nikol Štíbrové četla, že ať Veronika Arichteva vaří cokoli, vždy ji z toho vyleze rizoto. Občas si také tak přijdu. Já mám ale omluvu, protože moje dítě má rizoto a podobné směsi nejraději. :)

Tempeh se zeleninovou směsí a bulgurem

Na másle osmažíme cibulku, přidáme oblíbenou zeleninu (pórek, papriku, mrkev, zelené fazolky, cuketu/lilek, kukuřici,...) a tempeh na kostičky. Okořeníme dle chuti (já dávám sůl, pepř, řecké koření, trochu kari) a zakápneme maličko sójovou omáčkou.

Uvaříme bulgur dle návodu na obalu a poté ho smícháme se směsí. Posypeme pažitkou a necháme už pouze minutku na plotně.


Pečené brambory na česneku s marinovaným tofu

Přepadá vás občas chuť na něco dobrého a pikantního, ale zároveň nechcete stát hodinu u plotny? Přesně pro tyhle případy mám v záloze pár rychlých, ale o to chutnějších, receptů. A přesně do této kategorie patří i ten dnešní. 


Pečené brambory na česneku s marinovaným tofu

Brambory oloupeme a nakrájíme na ,,měsíčky". Vložíme je do pekáčku, posypeme česnekem nakrájeným na plátky a zakapeme olivovým olejem, pečeme. 
Na pánvi osmahneme cibulku, přidáme zelenou papriku na slabé proužky a marinované tofu na kostičky. Přidáme koření dle chuti (sůl, pepř,...). 
Směs smícháme s pečenými bramborami, posypeme nasekanou pažitkou a ještě chvíli dopečeme. 

Dobrou chuť!